H KTA στα πρώτα πρωταθλήματα της χρονιάς

Η έναρξη της καινούργιας αγωνιστικής χρονιάς, για την αγωνιστική ομάδα της Kalovelonis Tennis Academy, έγινε με το 1ο πρωτάθλημα επιπέδου 3 της Η΄ ένωσης που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις  του Αττικού Ομίλου Αντισφαίρισης Φιλοθέης από τις 26 έως τις 29 Ιανουαρίου.

Ακολούθησε στο Ηράκλειο, από τις 2 έως τις 7 Φεβρουαρίου,  το 1ο Ε2 Πρωτάθλημα της χρονιάς , όπου οι παίκτες της ΚΤΑ, συμμετείχαν σε ομαδική αποστολή της Ακαδημίας, με αρχηγό και συνοδό προπονητή, τον υπεύθυνο του Αγωνιστικού τμήματος, Πιερ Μπισμπίκο.

Μία 1η θέση και μία θέση σε ημιτελικό ήταν τα καλύτερα αποτελέσματα της Ακαδημίας  στο  2ο Ε3 πρωτάθλημα  της Η΄ ένωσης που πραγματοποιήθηκε στον ΟΑ Ραφήνας, από τις 9 μέχρι τις 11 Φεβρουαρίου.

Το κορυφαίο, μεταξύ   των πρώτων πρωταθλημάτων της χρονιάς, ήταν το 1ο Πρωτάθλημα επιπέδου 1 που έγινε από 16 έως 21 Φεβρουαρίου στον ΑΟΑ Ηλιούπολης και στον ΟΑ Γλυφάδας, ενώ παράλληλα έγινε στις ίδιες ημερομηνίες , στον ΟΑ Χολαργού και το 1ο Ε4 πρωτάθλημα.

Πριν το 2ο Ε2 και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, η ΚΤΑ συμμετείχε τόσο   στο 2ο Ε3 πρωτάθλημα κάτω των 14 ετών,  όσο και στο open πρωτάθλημα πράσινου επιπέδου, που διοργάνωσε  η Η΄ ένωση.

Η  απόδοση  των συνολικά 13 παικτών της ΚΤΑ  που συμμετείχαν, κυμάνθηκε σε πολύ καλά επίπεδα για την συγκεκριμένη χρονική περίοδο, πιστοποιώντας με αυτόν τον τρόπο την ορθότητα των προπονητικών προγραμμάτων που εφαρμόζονται από τους προπονητές  Πιερ Μπισμπίκο, Δημήτρη Καναβαράκη, Νίκο Καλλίνικο με την οργάνωση και επίβλεψη τους, από τον Γιώργο Καλοβελώνη και τον Τεχνικό Διευθυντή της Ακαδημίας Μάνο Μουλιανιτάκη.

 Αναλυτικά η παρουσία της ΚΤΑ ανά πρωτάθλημα ήταν:

1ο Ε3/ ΑΟΑ Φιλοθέης  26-29/01/2018

Α12
Χρήστος  Γκλαβάς: 2η θέση
Νικητάκης Γιώργος: 16άδα

Α14
Παναγιώτης Μυρίλλας: 32άδα
Γιάννος Στεργίου: 64άδα

Α16
Δημήτρης Κωστούρος: 2η θέση
Γιώργος Χαιδεμένος: 16άδα

Κ14
Κατερίνα Βρούτση  16άδα
Ναταλία Κωστούρου: 16άδα

Κ16
Μάρθα Μακαντάση 16άδα

1ο Ε2/ ΟΑΑ Ηρακλείου 2-7/02/2018

Α12
Χρήστος  Γκλαβάς: 3η θέση
Νικητάκης Γιώργος: 32άδα (συμμετείχε στο Ε2 του  Φθιωτικού ΟΑ)

Α14
Γιώργος Χαιδεμένος: Μονά-16άδα/ Διπλά-1η θέση
Παναγιώτης Μυρίλλας: 2ο Γύρο Προκριματικών
Γιάννος Στεργίου: 2ο Γύρο Προκριματικών

Κ14
Κατερίνα Βρούτση : Μονά-8άδα/ Διπλά-16άδα
Ναταλία Κωστούρου: Μονά-16άδα/ Διπλά-16άδα

Α16
Δημήτρης Κωστούρος: Μονά-8άδα/ Διπλά-16άδα

Κ16
Μάρθα Μακαντάση: Μονά-16άδα/ Διπλά-1η θέση

2ο Ε3/ ΟΑ Ραφήνας  9 -11/ 02/ 2018

Α12
Γιώργος:Νικητάκης 32άδα

Α16
Δημήτρης Κωστούρος: 3η θέση
Γιάννος Στεργίου: 32άδα

Κ16
Μάρθα Μακαντάση: 1η θέση
Κατερίνα Βρούτση : 16άδα

1ο Ε1 & / ΑΟΑ Ηλιούπολης – ΟΑ Γλυφάδας- ΟΑ Παπάγου 16-21/02/2018

Α12
Χρήστος  Γκλαβάς: Μονά-8άδα

Α14
Γιώργος Χαιδεμένος: Μονά-8άδα/ Διπλά-2η θέση
Άρης Λυμπέρης: Μονά-16άδα/ Διπλά-3η θέση

Κ14
Κατερίνα Βρούτση: Μονά-16άδα/ Διπλά-8άδα

Α16
Δημήτρης Κωστούρος: Μονά-32άδα/ Διπλά-8άδα

Κ16
Μάρθα Μακαντάση: Μονά-16άδα/ Διπλά-3η θέση

Α16
Μίντας Νίκος: Μονά-2ο Γύρο Προκριματικών

1ο Ε4/ ΟΑ Χολαργού  16-21/02/2018

Α14
Γιάννος Στεργίου: 32άδα
Παναγιώτης Μυρίλλας: 32άδα

Κ14
Ναταλία Κωστούρου: 32άδα

2ο Ε3/ ΣΑ Ραφήνας  02-04/03/2018

Α14
Γιώργος Χαιδεμένος: 1η Θέση
Γιάννος Στεργίου: 32άδα
Νικητάκης Γιώργος: 16άδα
Παναγιώτης Μυρίλλας: 64άδα

Κ14
Κατερίνα Βρούτση  16άδα

Οpen Πρωτάθλημα Α-Κ 10 Ετών Πράσινο Επίπεδο/ ΣΑ Ραφήνας  02-04/03/2018

Α10
Γιάννης Πουρνάρας: 8άδα
Γιάννης Νικητάκης: 16άδα
Γιώργος Γκλαβάς: 16άδα
Λεωνίδας Χαϊδεμένος: 16άδα